• Študentské prezidentské voľby 2. kolo

     • V stredu 20.marca 2019 sa konalo na našej škole druhé kolo prezidentských študentských volieb, kde mohli žiaci svojim hlasom podporiť jedného z dvoch kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky. Kandidátka Zuzana Čaputová dostala od žiakov 35 hlasov a Maroš Šefčovič 24 hlasov. Všetkým žiakom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do tejto akcie ďakujeme!

      Celoslovenské výsledky študentských volieb si môžete pozrieť tu:https://www.studentskevolby.sk/vysledky

     • Okresné kolo SOČ

     • Dňa 19. marca 2019 sa uskutočnilo okresné kolo Stredoškolskej odbornej činnosti  (SOČ) na SOŠ elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Našu školu reprezentovali v odbore Pedagogika, psychológia a sociológia Sára Kenderová a Mária Tomčíková z II.B triedy so súťažnou prácou „Reč tela pri klamaní“, v súťažnom odbore Problematika voľného času Tamara Remenárová a Štefan Okál z II.A so súťažnou prácou „Zdravý životný štýl a cvičenie“, v súťažnom odbore Chémia, potravinárstvo Mária Bielaková a Terézia Buláková z II. A  so súťažnou prácou „Vieme, čo jeme?“.

      Sára Kenderová a Mária Tomčíková z II.B obsadili 2. miesto v súťažnom odbore Pedagogika, psychológia a sociológia.

      Na 2. mieste v súťažnom odbore Problematika voľného času sa umiestnili aj Tamara Remenárová a Štefan Okál z II.A.

      3. miesto obsadili Mária Bielaková a Terézia Buláková z II. A v súťažnom odbore Chémia, potravinárstvo.

      Do krajského kola postúpili žiaci z druhého miesta.

      Srdečne blahoželáme!   

     • Projekt - súťaž o zriadenie VAU

     • Naša škola sa zapojila do projektu - súťaže o zriadenie VAU - Virtuálnej Anatomickej Učebne. Súťaž pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým kolom je samotná registrácia školy do súťaže vyplnením registračného formuláru a nahraním video prezentácie školy na www.ucebnavau.sk, čo sme už splnili.

      Druhým kolom je hlasovanie na webovej stránke, na základe ktorého sa vyberie TOP 5 škôl s najvyšším počtom hlasov (kliknutím na "Páči sa mi to" pod video SZŠ M. T. Schererovej).

       Posledným, tretím kolom je zasadnutie komisie pozostávajúcej z piatich zástupcov organizátora Súťaže a zástupcov partnerov. Členovia komisie na základe hlasovania vyberú z TOP 5 škôl víťaznú, ktorá získa zriadenie VAU učebne.

      Hlasovanie prebieha na webovej stránke http://www.procare.sk/vau/

      Prosíme Vás aj Vašich blízkych s podporu a hlasovanie za video našej školy. Ďakujeme!

     • 25. marec - DEŇ POČATÉHO DIEŤAŤA

     • Tohtoročným mottom sú slová počatého dieťaťa: ,,Už žijem ! Záleží na tom?“  Apelujeme na ľudí, aby si cez hodnotu svojho vlastného života, ktorý bol takisto kedysi nenarodený, uvedomili hodnotu každého ľudského života a urobili všetko pre jeho ochranu.

      Až vtedy, keď objavíš hodnotu vlastného života, dokážeš oceniť aj hodnotu života druhých.“

      V týchto dňoch máme všetci dôvod oslavovať, pozývame k oslave aj Vás. Všetci sme boli počatí, a preto Deň počatého dieťaťa je sviatkom každého z nás.

      V našej kultúre sa zvykne vek počítať až od narodenia. Avšak v skutočnosti sme prišli na tento svet v okamihu počatia a odvtedy sa vyvíjame až do dnešného dňa.  V okamihu počatia, pri narodení, pri prvých krôčikoch, pri nástupe do školy a aj teraz sme to stále my, tí istí.     Nezabudnime preto, že sme tým kým sme už od počatia.

      25. marec – Deň počatého dieťaťa je pravidelná kampaň Fóra života, ktoré je platformou tisícov jednotlivcov a 53 organizácií venujúcich sa pomoci ženám v núdzi, práci s mládežou, rodinami, seniormi, ľuďom s postihnutím, charite atď. Spolu chceme šíriť úctu ku každému človeku, aj k nenarodenému dieťaťu.

      Vyjadri aj ty úctu k životu každého človeka – priateľa, okoloidúceho aj nenarodeného – nosením bielej stužky. Biela stužka sa u nás v našej škole bude rozdávať  tento pondelok 25. marca 2017 cez veľkú prestávku cez dobrovoľníkov. Buď aj ty svedkom života, nosením bielej stužky ukážeš ľuďom okolo Teba, že ti na živote záleží.

      Stretneme sa v pondelok v školskej kaplnke o 9.45 hod. Čaká ťa malé prekvapenie.

     • Exkurzia v Hospici sv. Alžbety v Ľubici

     • V utorok 12.03.2019 sa žiaci druhých ročníkov zúčastnili exkurzie v hospici svätej Alžbety v Ľubici.  Privítal nás pán riaditeľ PhDr. Štefan Kuffa. Porozprával žiakom o histórii, a práci v hospici. Žiaci sa dozvedeli viac o klientoch ktorí sú umiestnení v zariadeniach tohto typu, o organizačnom usporiadaní. Sr. Lucieta  oboznámila žiakov so stavebným usporiadaním hospicu, organizáciou práce. Následne demonštrovala ukážky starostlivosti o klientov napr. odsávanie z horných dýchacích ciest, uspokojovanie biologických, psychických a aj sociálnych potrieb u detí. Žiaci videli a spoznali iný spôsob  starostlivosti o chorých ľudí, ako je v nemocniciach.

     • Matematický klokan

     • Dňa 21. 3. 2019 sa na našej škole, ako aj v mnohých ďalších školách v šesťdesiatich krajinách na štyroch kontinentoch zemegule  hľadali svetoví matematici. Tejto najväčšej žiackej súťaže na svete sa u nás zúčastnilo 20 žiakov z prvých a druhých ročníkov. Veríme, že zaujímavé a nie príliš ťažké úlohy zvládli.

     • POĎAKOVANIE

     • Chceme sa Vám všetkým poďakovať za hlasovanie za náš projekt OBJAVUJME SPOLU SVET ROZPRÁVOK, ktorý vyhlásila Reiffeisen banka v rámci projektu Gesto pre mesto. Náš projekt sa stal víťazným, z čoho máme obrovskú radosť.

      Ešte raz veľké ĎAKUJEME!

     • Školské kolo SOČ

     • SOČ – Stredoškolská odborná činnosť  je dobrovoľná, záujmová činnosť študentov stredných škôl. Podporuje experimentovanie a bádanie. Napomáha rozvoju osobnosti žiakov. Je prehliadkou tvorivého myslenia, odborných vedomostí, praktických zručností, skúsenosti a talentu mladých ľudí.

       

      Dňa 28. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo SOČ. Zúčastnilo sa ho 13 žiakov.

      V súťažnom odbore Pedagogika, psychológia a sociológia súťažili 4 žiačky, v odbore Zdravotníctvo, farmakológia 5 žiačok, v odbore Problematika voľného času 2 žiaci a v odbore Chémia, potravinárstvo 2 žiačky.

       

      1. miesto v školskom kole SOČ obsadili odbore Pedagogika, psychológia a sociológia obsadili Sára Kenderová a Mária Tomčíková z II.B triedy so súťažnou prácou „Reč tela pri klamaní“. Na 3. mieste sa umiestnili Vanesa Martonová a Martina Fričová z II.A s prácou „Život autistických detí“.

       

      V kategórii Zdravotníctvo, farmakológia  sa na 3. mieste rovnako umiestnili Petra Labudová a Zuzana Jančiová z II.B triedy so súťažnou prácou „Akné“ a Kristína Habová, Beáta Garbiarová a Klára Kubasová z II.B triedy s prácou „Spánok“.

       

      1. miesto v súťažnom odbore Problematika voľného času získali Tamara Remenárová a Štefan Okál z II.A za súťažnú prácu „Zdravý životný štýl a cvičenie“.

      V súťažnom odbore Chémia, potravinárstvo 1. miesto obsadili žiačky z II. A triedy Mária Bielaková a Terézia Buláková so súťažnou prácou „Vieme, čo jeme?“.

       

      Do okresného kola postúpili žiaci z prvého miesta v jednotlivých súťažných odboroch. 

     • MEDart 2019

     • Naša žiačka Natália Lukáčová z II.B  sa zapojila do mediálnej súťaže MEDart, ktorú organizovala Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Súťaž prebiehala v 4 kategóriách - tlač, rozhlas, televízia a fotografia. Dňa 15.2.2019 sa konalo vyhodnotenie súťaže v priestoroch FF Katolíckej univerzity spojené s "workshopmi" - súťažiaci, ktorí zaslali príspevky sa mohli dozvedieť viac o práci v tlačových médiách, televízii, rozhlase a fotografii a mohli si vypočuť aj spätnú väzbu k ich zaslaným príspevkom, ktorú im poskytli odborníci z praxe. V kategórii fotografia, do ktorej sa zapojila aj Natália, sa jej fotka dostala do finálneho výberu zo všetkých zaslaných fotiek.

     • Simulované prezidentské voľby

     • Už druhýkrát sa naša škola zapojila do simulovaných študentských volieb. Tentokrát išlo o prezidentské voľby, ktoré sa konali 15. februára 2019.

      Každý žiak, ktorý sa ešte nemôže zúčastniť reálnych volieb, sa mohol takýmto spôsobom opäť zapojiť do verejného diania tým, že vyjadril svoj názor a dal hlas jednému z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky. V tomto prvom kole simulovaných volieb mali na našej škole najviac hlasov Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Celoslovenské výsledky študentských volieb si môžete pozrieť tu:

      https://www.studentskevolby.sk/vysledky

     • Deň otvorených dverí v našej škole

     • Dňa 14. februára 2019 - na sviatok sv. Valentína, bol v našej škole historicky po prvýkrát deň otvorených dverí. Žiaci deviateho ročníka základných škôl sa stali na jeden deň súčasťou študentského života.

      A čo sme si pre nich pripravili? Prehliadku priestorov školy, predstavenie nového študijného odboru Praktická sestra, otvorené vyučovacie hodiny, meranie krvného tlaku, aktívnu účasť pri poskytovaní prvej pomoci a samozrejme aj malé občerstvenie. Ako to celé dopadlo? Posúďte sami.

      Celú fotogalériu nájdete TU

     • Národný týždeň manželstva 2019

     • Milé školské spoločenstvo,

           viete čo znamená skratka NTM ? Možno o tejto skratke tento týždeň budete počuť viac aj z médií. NTM znamená Národný týždeň manželstva, ktorý prebieha každý rok v týždni sv. Valentína, v tomto roku od 11. – 17. februára 2019.  Je príležitosťou pre všetky páry zamerať sa na svoj vzťah. Je impulzom k zamysleniu, ako uskutočniť sen o peknom vzťahu ktorý vydrží svieži a vitálny po celý život. Ponúka nám veľa príležitostí na oslavu, manželstva v našej krajine.

           História národného týždňa manželstva sa začala v Anglicku v roku 1996 a postupne sa táto kampaň rozšírila na všetky kontinenty. Od roku 2000 sa vedie kampaň aj na Slovensku. Kampane mali rôzne heslá , napr. „ V DOBROM I ZLOM“, „ VERNOSŤ NIE JE SLABOSŤ“  „ MANŽELSTVO – VIAC AKO PAPIER“,  „ RECEPT NA DOBRÉ MANŽELSTVO“, „SPOLU NA CESTE“, MANŽELSTVO AKO UMENIE LÁSKY. Bude to milé a môže to všetkým nás všetkých dookola povzbudiť, že dá sa zažiť  skutočná, pravá láska, nie taká, akú nám často ukazujú médiá – krátka, intenzívna, prelietavá, vypočítavá .  Pravá láska je o vzájomnom odpúšťaní, porozumení, hľadaní cesty ako urobiť toho druhého šťastným. NTM bude aj tento rok  oslavou vernosti, lásky a vzájomnej pozornosti, ktoré sú základnými atribútmi každého dobrého manželstva. 

            Aj my žijeme v rodinách, kde poznáme veľmi veľa manželov. Možno sú to naši rodičia, starí rodičia, krstní alebo len priatelia a známi. Skúsme svojou „troškou“ prispieť k tomu, aby aj manželia okolo nás prežili pekné chvíle spolu. Ako na to ?

      • pripraviť pekne prestretý stôl, možno už aj túto nedeľu,
      • po príchode zo školy sa pozrieť na kuchyňu a veci okolo nás, isto nájdeme niečo, v čom môžem pomôcť mame alebo otcovi,
      • pripraviť im malé prekvapenie – čokoládka, kvietok – iniciatíve sa medze nekladú....,
      • postrážiť deti,
      • povedať im, že ste radi, že ich máte a že ich máte radi,
      • pomodliť sa za nich.

         Možno nič mimoriadne, ale predsa niečo, čo pomôže nielen ich vzťahu,  ale aj vám, ktorí sme  v ich blízkosti. Prežime požehnaný čas medzi svojimi blízkymi.

      Viac informácií o Národnom týždni manželstva nájdete na tomto linku: https://www.ntm.sk

     • EXPERT geniality show - výsledky

     • Celoslovenskej vedomostnej súťaže EXPERT geniality show sa z našej školy zúčastnilo  28 žiakov.

      V prvej kategórii žiakov 1. a 2. ročníka sa zúčastnilo na celoslovenskej úrovni 1495 žiakov.

      V druhej kategórii žiakov 3. a 4. ročníka bolo 1153 súťažiacich.

      VÝSLEDNÉ   HODNOTENIE

      EXPERT  Góly body sekundy

      1. Adam Matoš    II.B    celoslovenské hodnotenie 26. miesto

      2. Jozef Čudrnák   II.B    celoslovenské hodnotenie 41. miesto

      EXPERT   Mozgolamy

      1. Karolína Labašková  III.B              celoslovenské hodnotenie 55. miesto

      2. Ema Balková            III.B              celoslovenské hodnotenie 74. miesto

      CELKOVÉ   PORADIE

      1. Jozef Čudrnák                     II.B  celoslovenské hodnotenie 188. miesto
      2. Karolína Labašková     III.B              celoslovenské hodnotenie 450. miesto
      3. Ema Balková                III.B              celoslovenské hodnotenie 489. miesto
      4. Sára Kenderová            II.B    celoslovenské hodnotenie 492. miesto
      5. Štefan Longauer           III.A              celoslovenské hodnotenie 588. miesto

      VŠETKÝM   SRDEČNE   BLAHOŽELÁME !!!

     • Svetový deň chorých

     • Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte....... Mt 10,8

         Týmito slovami z Matúšovho evanjelia sa nám prihovára sv. Otec František  pri príležitosti 27. Svetového dňa chorých, ktorého centrálne slávenie sa bude konať dnes 11. Februára 2019 v Kalkate v Indii.   Najdôveryhodnejšou cestou evanjelizácie sú skutky nezištnej lásky, ktoré konal milosrdný Samaritán.

      Starostlivosť o chorých si vyžaduje profesionalitu a jemnocit, nezištné, bezprostredné a jednoduché gestá, ako je pohladenie, prostredníctvom ktorých dávame druhému pocítiť, že je nám „drahý“.

         Po narodení potrebujeme pre život starostlivosť našich rodičov a v nijakej etape života sa nikto z nás nemôže úplne oslobodiť od potreby a pomoci druhých. „Matka Tereza bola celou svojou bytosťou veľkodušnou rozdávateľkou Božieho milosrdenstva, dajúc sa všetkým k dispozícii prostredníctvom prijatia a obrany ľudského života – toho nenarodeného, ako aj toho opusteného a vyradeného. [...] Skláňala sa k vychudnutým ľuďom, ponechaným na smrť na kraji ciest, pretože videla ich dôstojnosť danú im od Boha. Pozdvihla svoj hlas pred mocnými tohto sveta, aby spoznali svoju vinu za tieto zločiny – zločiny! – chudoby, ktorú sami vytvorili. Milosrdenstvo bolo pre ňu ,soľou‘ ,ktorá dávala chuť každému jej činu, a ,svetlom‘, ktoré prežiarilo temnoty tých, ktorí už viac nemali ani slzy pre plač nad svojou chudobou a utrpením.

         Ona nám pomáha pochopiť, že jediným kritériom nášho konania musí byť nezištná láska ku všetkým, bez ohľadu na jazyk, národnosť či náboženstvo.

          Štúdium na našej škole nás vedie a vychováva práve k službe, vedieť pomôcť poradiť, pohladiť, ale aj utrieť slzu, tíšiť samotu a bolesť, zaháňať beznádej. Drobnými skutkami lásky, ktoré vykonávame sebe navzájom ale hlavne našim chorým v nemocniciach a zariadeniach napĺňame práve toto naše poslanie.....

           Nech tento deň si viac ako iný, pripomenuli sme si všetkých tých, ku ktorým sme poslaní svedčiť a rozdávať drobné skutky lásky – našich chorých. Naši tretiaci práve dnes v nemocnici a v zariadení, a my ostatní možno krátkou modlitbou  dnes v školskej kaplnke o 9.45 hodine, kde sme poprosili o pomoc a silu pre našich chorých, ale aj za nás, aby sme neustávali v tejto službe, ktorá je venovaná tým najslabším.

       

     • Lyžiarsky výcvikový kurz 2019

     • Žiaci 1.A a 1.B sa v termíne 20.-25.1.2019 zúčastnili Lyžiarskeho výcvikového kurzu v Dolnom Smokovci. Lyžovanie, večerný program plný zábavy, výlet na Štrbské Pleso, ranné rozcvičky a pobyt v krásnom prostredí Vysokých Tatier - to všetko urobili z tohto kurzu úžasnú školskú akciu plnú krásnych zážitkov. Vedúcou kurzu bola p. riaditeľka PhDr. Antónia Dobrovičová, pedagogický dozor vykonávali Mgr. Rastislav Palider, PhDr. Pavel Šípoš a Mgr. Tomáš Mlynárik, zdravotníčkou bola Mgr. Eva Vieriková. Zostavu dopĺňal lyžiarsky inštruktor Mgr. Marek Kurucz.

      Všetky fotky nájdete na našej facebook stránke TU

     • Praktická sestra na stredných zdravotníckych školách

     • Aj na našej škole sa od budúceho školského roka začne vzdelávanie v odbore 5361 M  Praktická sestra.

      Oproti odboru Zdravotnícky asistent sa posilňuje odborná zložka vzdelávania a tým aj uplatnenie v praxi.

      Študijný odbor praktická sestra pripravuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú spôsobilí vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti a úlohy v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach.

      Bližšie informácie o vzdelávaní:

      - učebný plán pre odbornú zložku vzdelávania:

      Ucebny_plan_pre_odbornu_zlozku_vzdelavania.doc

      - Štátny vzdelávací program pre študijný odbor Praktická sestra

      http://www.health.gov.sk/?statny-vzdelavaci-program-1

     • Účelové cvičenie

     • Dňa 8.1.2019 sme so žiakmi 1. a 2. ročníka absolvovali účelové cvičenie. Tento rok sme zvolili trasu od našej školy cez kalváriu na Vlkolínske lúky v blízkosti Malina Brda a späť. Na priebeh účelového cvičenia dozerali Mgr. Lucia Hanulová, Mgr. Marta Gallovičová, Mgr. Daniela Brčeková, Mgr. Ľubica Prančíková, Mgr. Tomáš Mlynárik, Mgr. Rastislav Palider, PhDr. Pavel Šípoš a Mgr. Lucia Rábarová - sr. Veronika.

     • Koleda 2019

     • V utorok 8.1.2019 sme sa o 7:00 hod. stretli v školskej kaplnke, aby sme spoločne a pri svätej omši začali nový rok 2019. Počas sv. omše, ktorú slúžil páter Ondrej Gábriš, SJ, sme si od Pána Boha vyprosovali veľa milostí, šťastia, zdravia, radosti a lásky počas roka 2019. Po skončení sv. omše páter v sprievode koledníkov požehnal všetky triedy, odborné učebne, kabinety a zvyšné priestory školy, v ktorých pracujeme.

      Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej praje všetkým šťastný nový rok 2019.

     • Prezentácia školy na ZŠ v Martine

     • Na pozvanie ZŠ Hurbanova v Martine v rámci aktivity s názvom Quo vadis sme sa dňa 18. 12. 2018 zúčastnili prezentácie našej školy.

      Žiaci 3.A triedy Martina Martinková a Miroslav Tkáč predstavili našu školu žiakom 8. a 9. ročníka. Demonštrovali ukážky prvej pomoci pri zástave srdcovej činnosti (KPR), uloženie postihnutého do stabilizovanej polohy, meranie krvného tlaku pod odborným dohľadom PhDr. Kvetoslavy Drozdíkovej a PhDr. Gabriely Leškovej. O živote na našej škole sa mohli žiaci dozvedieť aj cez Power Pointovú prezentáciu, ktorú zabezpečil Mgr. Rastislav Palider.